A(z) "nemzeti érdek" címkével jelölt bejegyzések:
2015. június 05. 12:12
Nyircsák Adrienn
Az Európai Bizottság 27 tagállammal szemben folytat kötelezettségszegési eljárást az ún. energiahatékonysági irányelv (Energy Efficiency Directive, EED) nem megfelelő átültetése és alkalmazása miatt. Magyarország vonatkozásában az irányelv nemzeti jogba történő átültetésének elmulasztása miatt az eljárás 2015 márciusában a bírósági szakaszba lépett. A Bizottság ezzel a lépéssel kívánja jelezni az energiafogyasztási szokások megváltoztatásához való tagállami hozzáállás összeegyeztethetetlenségét az EU energiahatékonysági programjával. Kérdéses, hogy a májusban elfogadott energiahatékonysági törvény megfelel-e a szakma várakozásainak.
2014. október 28. 13:38
Horváthy Balázs - Nyircsák Adrienn
2014 márciusában az ukrán válság fordulóponthoz érkezett, miután egy széleskörűen illegitimnek tekintett népszavazást követően az Orosz Föderáció annektálta a Krím-félszigetet, az Európai Unió pedig az esemény hatására összehangolt válaszlépésként „gazdasági szankciók” néven ismert korlátozó intézkedések sorát vezette be Oroszországgal szemben. Kétrészes elemzésünk első felében az uniós korlátozó eszközök és az orosz ellenintézkedések jogi hátterét tekintettük át, ebben a bejegyzésben pedig a szankciók nemzeti szinten jelentkező hatásait, valamint az uniós és a nemzeti érdek között meghúzódó konfliktus politikai összefüggéseit vizsgáljuk.
2014. október 28. 13:27
Horváthy Balázs - Nyircsák Adrienn
Az ukrán válság 2014 márciusában fordulóponthoz érkezett, amikor egy illegitimnek tartott népszavazást követően az Orosz Föderáció annektálta a Krím-félszigetet, az Európai Unió pedig ennek hatására „gazdasági szankcióként” aposztrofált intézkedések sorát vezette be. Kétrészes elemzésünk első felében az uniós korlátozó eszközök és az orosz ellenintézkedések jogi hátterét elemezzük, majd a következő bejegyzésben a szankciók nemzeti szinten jelentkező hatásait, valamint az uniós és a nemzeti érdek között meghúzódó konfliktus politikai összefüggéseit vizsgáljuk.
2014. július 28. 15:32
2014. április 16. 20:25
Czina Veronika, Papp Mónika
Egy korábbi blogbejegyzésünkben már bemutattuk az uniós hatáskörök brit felülvizsgálatát egy összefoglalás erejéig. Most az elkészült jelentések közül az egyik első jelentést vesszük - terjedelme és jelentősége miatt két részben- szemügyre, amely az uniós gazdasági jog szívét jelentő egységes piaci kompetenciák megoszlásának hatását tárgyalja a brit nemzeti érdek szempontjából. A sajátos, liberális brit nézőpont érdekesen körvonalazódik a jelentésből. A következőkben a dokumentum hivatalos összefoglalójának fordítása olvasható, amelyet néhány érdekesebb megállapítással egészítettünk ki a jelentésből.
2014. április 16. 20:21
Czina Veronika, Papp Mónika
Korábbi blogbejegyzésünkben már bemutattuk az uniós hatáskörök brit felülvizsgálatát egy összefoglalás erejéig. Most az elkészült jelentések közül az egyik első jelentést vesszük - terjedelme és jelentősége miatt két részben- szemügyre, amely az uniós gazdasági jog szívét jelentő egységes piaci kompetenciák megoszlásának hatását tárgyalja a brit nemzeti érdek szempontjából. A sajátos, liberális brit nézőpont érdekesen körvonalazódik a jelentésből. Az alábbiakban a dokumentum hivatalos összefoglalóját néhány érdekesebb megállapítással egészítettünk ki a jelentésből.
2014. február 28. 16:44
Czina Veronika
Nagy-Britannia 2012 őszétől kezdődően egy olyan felülvizsgálati folyamatot indított el, amelyben elemzik és értékelik hatásköreinek az Európai Unióval történő megosztását, valamint ennek hatását a brit nemzeti érdekre.